Question #292925

Problem - A sample of gallium arsenide (GaAs) is doped with 1010 silicon atoms per cm3


.


Ninety-five percent of the silicon atoms replace arsenic atoms and the remaining five percent


replace gallium atoms. T = 300 K. The intrinsic carrier concentration, ni


, is equal to 9 × 106 cm3


.


Calculate the electron and hole concentration as well as the position of the Fermi level.

Expert's answer

1)

n1=21016,n_1=2\cdot 10^{16}, p1=5103,p_1=5\cdot 10^3,

n2=1016,n_2=10^{16}, p2=104,p_2=10^4,

2)

n1=81015,n_1=8\cdot10^{15}, p1=1.25104,p_1=1.25\cdot 10^4,

n2=1016,n_2=10^{16}, p2=104.p_2=10^4.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS