Question #133741

If it takes 50 J of energy to move 10 C of charge from point A to point B, what is the magnitude of the potential difference between points A and B?




Expert's answer

By definition, potential difference VV between points A and B is work required to move a charge from point A to point B per unit charge.

V=Wq=5010=5\displaystyle V = \frac{W}{q} = \frac{50}{10} = 5 V (5 volt).

Answer: 5 V.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS