Question #166936

a) What is the wavelength of the carrier wave of a campus radio station, broadcasting at a frequency of 97.2 MHz (million cycles per second or million hertz)?


b) What is the frequency of a red laser beam, with a wavelength of 670 nm, which your astronomy instructor might use to point to slides during a lecture on galaxies?



c) Can you hear sounds in space? Why or why not?


Expert's answer

(a)

λ=cf=3⋅108 ms97.2⋅106 Hz=3.08 m.\lambda=\dfrac{c}{f}=\dfrac{3\cdot10^8\ \dfrac{m}{s}}{97.2\cdot10^6\ Hz}=3.08\ m.

(b)

f=cλ=3⋅108 ms670⋅10−9 m=448⋅1012 Hz=448 THz.f=\dfrac{c}{\lambda}=\dfrac{3\cdot10^8\ \dfrac{m}{s}}{670\cdot10^{-9}\ m}=448\cdot10^{12}\ Hz=448\ THz.

(c) The sounds can't be heard in space. Because the sound wave can't propagate in vacuum since there are very few particles to vibrate, bump each other and propagate that wave.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS