Question #44186

An airplane is flying at an altitude of 6000 m over the ocean directly towards a coastline. At a certain time, the angle of depression to the coastline from the airplane is 14 degrees. How much farther ( to the nearest kilometre ) does the airplane have to fly before it is directly above the coastline?

Expert's answer

Answer on Question #44186 – Math - Trigonometry

An airplane is flying at an altitude of 6000m6000\,\mathrm{m} over the ocean directly towards a coastline. At a certain time, the angle of depression to the coastline from the airplane is 14 degrees. How much farther ( to the nearest kilometer ) does the airplane have to fly before it is directly above the coastline?

Solution

In a triangle of the plane, the coast line and the point where the plane is over the coast line, the angle at the plane is 1414{}^{\circ} and the side across from this angle (distance from coastline straight up to point where plane is above it) is 6000m6000\,\mathrm{m}, so if the diagonal line from the plane to the coastline is xx, we know that xsin14=6000mx\sin 14{}^{\circ} = 6000\,\mathrm{m}, or x=6000sin14x = \frac{6000}{\sin 14{}^{\circ}}. We are looking for the length of the third side, let's call that yy and we know that xcos14=yx\cos 14{}^{\circ} = y so


y=(6000sin14)cos14=6000cot14=60004.01=24060m=24km.y = \left(\frac{6000}{\sin 14{}^{\circ}}\right) \cos 14{}^{\circ} = 6000 \cot 14{}^{\circ} = 6000 \cdot 4.01 = 24060\,\mathrm{m} = 24\,\mathrm{km}.


Answer: 24 km.

www.AssignmentExpert.com


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS