Question #44125

Two ships leave a port at the same time. The first ship sails on a course of 35 degrees at 15 knots while the second ship sails on a course of 125 degrees at 20 knots. Find after 2 hours (a) the distance between the ships, (b) the bearing from the first ship to the second ship, and (c) the bearing of the second ship to the first.

Expert's answer

www.AssignmentExpert.com

Answer on Question #44125 – Math – Trigonometry

Two ships leave a port at the same time. The first ship sails on a course of 35 degrees at 15 knots while the second ship sails on a course of 125 degrees at 20 knots. Find after 2 hours (a) the distance between the ships, (b) the bearing from the first ship to the second ship, and (c) the bearing of the second ship to the first.

Solution:

#1

From the given headings we can say the angle between the courses of the two ships:


α=12535=90\alpha = 125{}^\circ - 35{}^\circ = 90{}^\circ


After t=2t = 2 hours:

the 1st ship will have travelled distance


d1=v1t=15 knots2hours=30 hknotsd_1 = v_1 \cdot t = 15 \text{ knots} \cdot 2\text{hours} = 30 \text{ hknots}


the 2nd ship will have travelled distance


d2=v2t=20 knots2hours=40 hknotsd_2 = v_2 \cdot t = 20 \text{ knots} \cdot 2\text{hours} = 40 \text{ hknots}


We can use the law of cosines for a side/angle/side problem


a2=b2+c22bccosαa^2 = b^2 + c^2 - 2bc \cos \alpha


Assign the values as follows

a = distance between ships after 2 hours (side opposite angle α\alpha)

b = 30 hknots

c = 40 hknots


α=90\alpha = 90{}^\circ


Thus,


a2=302+40223040cos90a^2 = 30^2 + 40^2 - 2 \cdot 30 \cdot 40 \cdot \cos 90{}^\circa=302+402=50 hknotsa = \sqrt{30^2 + 40^2} = 50 \text{ hknots}

#2 and #3

Now we can get the bearings or the other angles of the triangle by using (arc)trig functions.

Bearing from the first ship to the second ship:


β=arctan(cb)=arctan(4030)=53\beta = \arctan \left(\frac{c}{b}\right) = \arctan \left(\frac{40}{30}\right) = 53{}^\circ


The bearing of the second ship to the first.


γ=90β=37\gamma = 90{}^\circ - \beta = 37{}^\circ

Answer:

a) distance between two ships after 2 hours: 50 hknots

b) 5353{}^\circ

c) 3737{}^\circ

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS