Question #77012

To obtain Grade A, Gumede must achieve an average of at least 75 in six tests. If his average mark for the first five tests is 73, what is the lowest mark he can get in his test and still obtain Grade A?

Expert's answer

Answer on Question #77012 – Math – Statistics and Probability

Question

To obtain Grade A, Gumede must achieve an average of at least 75 in six tests. If his average mark for the first five tests is 73, what is the lowest mark he can get in his test and still obtain Grade A?

Solution


73⋅5+x6=75→x=75⋅6−73⋅5=85.\frac{73 \cdot 5 + x}{6} = 75 \rightarrow x = 75 \cdot 6 - 73 \cdot 5 = 85.


Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS