Question #73738

The average life of a small motor is 10 years with a standard deviation of 2 years. The manufacturer replaces free all motors that fail while under guarantee. If the manufacturer is willing to replace only 3% of the motors that fail, how long a guarantee should he offer? Assume lifetimes are normally distributed.

Expert's answer

Answer on Question #73738 – Math – Statistics and Probability

Question

The average life of a small motor is 10 years with a standard deviation of 2 years. The manufacturer replaces free all motors that fail while under guarantee. If the manufacturer is willing to replace only 3% of the motors that fail, how long a guarantee should he offer? Assume lifetimes are normally distributed.

Solution


Z=X−μσZ = \frac{X - \mu}{\sigma}


We have that μ=10,σ=2\mu = 10, \sigma = 2.

A z-value of −1.88-1.88 corresponds to 3% of area under the curve. Then


−1.88=X−102-1.88 = \frac{X - 10}{2}


Solve for XX

X=10−1.88⋅2=6.24X = 10 - 1.88 \cdot 2 = 6.24 years (approximately 6 years 88 days).

Answer: 6.24 years.

Answer provided by https://www AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS