Find the variance and standard deviation of the probability distribution of the random variable X, which can take only the values 3,5, and 7, given that P (3) = (7)/(30),P(5) = (1)/(3),P(7) = (13)/(30)
Mean: E(X)=3∗730+5∗13+7∗1330=16230=5.4E(X)=3*{\frac 7 {30}}+5*{\frac 1 3}+7 * {\frac {13} {30}}={\frac {162} {30}}=5.4E(X)=3∗307+5∗31+7∗3013=30162=5.4
Variance: V(X)=E(X2)−E2(X)=32∗730+52∗13+72∗1330−5.42=95030−72925=1880750=940375≈2.51V(X)=E(X^2)-E^2(X)=3^2*{\frac 7 {30}}+5^2*{\frac 1 3}+7^2*{\frac {13} {30}}-5.4^2={\frac {950} {30}}-{\frac {729} {25}}={\frac {1880} {750}}={\frac {940} {375}}\approx 2.51V(X)=E(X2)−E2(X)=32∗307+52∗31+72∗3013−5.42=30950−25729=7501880=375940≈2.51
Standard deviation: σ(X)=2.51≈1.58{\sigma}(X)=\sqrt{2.51} \approx1.58σ(X)=2.51≈1.58
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!