The probability of getting a defective bottle from a manufacturer is 0.05. A sample of 10 bottles were selected. Calculate the probability of getting 2 defective bottles.
Solution
Let X represent the defective bottles
P(X)=0.05P(X) =0.05P(X)=0.05
X∽B(10,0.05)X\backsim B(10,0.05)X∽B(10,0.05)
P(X=2)=P(X=2)=P(X=2)=
10C2(0.95)10−2(0.05)2^{10}C_2(0.95)^{10-2}(0.05)^210C2(0.95)10−2(0.05)2
P(X=2)=45(0.66342).(0.052)P(X=2)=45(0.66342).(0.05^2)P(X=2)=45(0.66342).(0.052)
P(X=2)=0.0017P(X=2)=0.0017P(X=2)=0.0017
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!