Question #301839

A random sample of 14 cigarettes of a certain brand has an average nicotine content of 3.9 milligrams and a standard deviation of 2.5 milligrams. What is the lower bound of the 99% confidence interval for the average nicotine content of the cigarettes.



1
Expert's answer
2022-02-25T11:06:13-0500

The critical value for α=0.01\alpha = 0.01 and df=n1=13df = n-1 = 13 degrees of freedom is tc=z1α/2;n1=3.012275.t_c = z_{1-\alpha/2; n-1} =3.012275.

The corresponding confidence interval is computed as shown below:


CI=(xˉtc×sn,xˉ+tc×sn)CI=(\bar{x}-t_c\times\dfrac{s}{\sqrt{n}}, \bar{x}+t_c\times\dfrac{s}{\sqrt{n}})

=(3.93.012275×2.514,3.9+3.012275×2.514)=(3.9-3.012275\times\dfrac{2.5}{\sqrt{14}}, 3.9+3.012275\times\dfrac{2.5}{\sqrt{14}})

=(1.887,5.913)=(1.887, 5.913)

The lower bound of the 99% confidence interval for the average nicotine content of the cigarettes is 1.887 milligrams.



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS