Question #301837

A random sample of 14 cigarettes of a certain brand has an average nicotine content of 4.4 milligrams and a standard deviation of 1.9 milligrams. What is the margin of error of the 99% confidence interval for the average nicotine content of the cigarettes.



Expert's answer

The critical value for α=0.01\alpha = 0.01 and df=n−1=13df = n-1 = 13 degrees of freedom is tc=z1−α/2;n−1=3.012275.t_c = z_{1-\alpha/2; n-1} =3.012275.

The corresponding confidence interval is computed as shown below:


CI=(xˉ−tc×sn,xˉ+tc×sn)CI=(\bar{x}-t_c\times\dfrac{s}{\sqrt{n}}, \bar{x}+t_c\times\dfrac{s}{\sqrt{n}})

The margin of error is


Margin of error=tc×snMargin \ of\ error =t_c\times\dfrac{s}{\sqrt{n}}

=3.012275×1.914≈1.5296=3.012275\times\dfrac{1.9}{\sqrt{14}}\approx1.5296

The margin of error of the 99% confidence interval for the average nicotine content of the cigarettes is 1.5296 milligrams.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS