Question #287766

The quality manager of a factory wants to determine the life expectancy for manufactured lamps of his factory and found the mean is 375 hours. The standard deviation of the population is 100 hours. A sample of 64 lamps showed a mean life time of 350 hours. At the 5% level, prove that the mean life expectancy is less than 375 hours. 


1
Expert's answer
2022-01-17T18:52:32-0500

The following null and alternative hypotheses need to be tested:

H0:μ375H_0:\mu\geq375

H1:μ<375H_1:\mu<375

This corresponds to a left-tailed test, for which a z-test for one mean, with known population standard deviation will be used.

Based on the information provided, the significance level is α=0.05,\alpha = 0.05,

and the critical value for a left-tailed test is zc=1.6449.z_c = -1.6449.

The rejection region for this left-tailed test is R={z:z<1.6449}.R = \{z: z < -1.6449\}.

The z-statistic is computed as follows:


z=xˉμσ/n=350375100/64=2z=\dfrac{\bar{x}-\mu}{\sigma/\sqrt{n}}=\dfrac{350-375}{100/\sqrt{64}}=-2

Since it is observed that z=2<1.6449=zc,z = -2 <-1.6449= z_c , it is then concluded that the null hypothesis is rejected.

Using the P-value approach: The p-value is p=P(Z<2)=0.02275,p=P(Z<-2)=0.02275,  p and since p=0.02275<0.05=α,p = 0.02275 < 0.05=\alpha, it is concluded that the null hypothesis is rejected.

Therefore, there is enough evidence to claim that the population mean μ\mu

is less than 375,375, at the α=0.05\alpha = 0.05 significance level.

Therefore, there is enough evidence to claim that the mean life expectancy is less than 375 hours, at the α=0.05\alpha = 0.05 significance level.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS