Given the data below test the hypothesis that the mean of three populations are equal.let alpha=0.05
Sample-1 sample-2 sample-3
40 70 45
50 65 38
60 66 60
65 50 42
To test the mean of three population we use Analysis of Variance (ANOVA).It is used for testing the equality of three or more population.
μ1 - Mean of population 1
μ2 - Mean of population 2
μ3 - Mean of population 3
Step 1: Formulate the null and alternative hypothesis.
The null Hypothesis (H0) = μ1 =μ2 =μ3
Alternative Hypothesis(H1) = at least one of the means is significantly different from the others.
Σ XA = 215, Σ XB = 251, Σ XC = 185
Σ XA2 = 11925 , Σ XB2 = 15981, Σ XC2 = 8833
Let k be the number of different samples = 3
n = Total number of samples = n1+n2+n3 =4+4+4 = 12
Where n1-Number of samples in population A
n2 -Number of samples in population B
n3 - Number of samples in population C
Data table
sum of squares between samples
(∑Ti2/ni)= (215)2/4+(251)2/4 +(185)2/4 = 11556.25 + 15750.25 + 8556.25 = 35862.75
SSB = (∑Ti2/ni) - (∑x)2/n = 35862.75 - 423801/12 = 35862.75 - 35316.75 = 546
sum of squares within samples
SSW = ∑x2-(∑Ti2/ni) = 36739 - 35862.75 = 876.25
Total sum of squares
SST=SSB+SSW
= 546 + 876.25
SST = 1422.25
variance between samples
MSB=SSB/(k-1)
MSB = 546/(3-1) = 546/2 = 273
variance within samples
MSW = SSW/(n-k)
MSW = 876.25 /9 = 97.36
test statistic F for one way ANOVA test
F=MSB/MSW
F = 273/97.36
F =2.80
The degree of freedom between samples
k-1=2
The degree of freedom within samples
n-k = 12-3=9
ANOVA table
F(k -1,n-k) = F(2,9) at 0.05 level of significance = 4.256
Calculated F value = 2.80
Table value of F = 4.256
Caculated value < Table value
So, H0 is accepted, Hence there is no significant difference between mean of three population.
Comments
Leave a comment