Question #260233

Scores of an achievement test show that it follows a normal distribution. Its mean is 78 with a standard deviation of 8. Find the interval between the middle 80% of the scores lie.

Expert's answer

The middle 80% implies that we are looking for the probability for 40% of the scores either side of the mean. The z-core related to 40% is


P(Z<z)=0.5−0.4=0.1P(Z<z)=0.5-0.4=0.1

z=−1.28155z=-1.28155

x−788=−1.28155\dfrac{x-78}{8}=-1.28155

x=78−1.28155(8)x=78-1.28155(8)

x=67.7476x=67.7476


x−788=1.28155\dfrac{x-78}{8}=1.28155

x=78+1.28155(8)x=78+1.28155(8)

x=88.2524x=88.2524

The interval is (67.7476,88.2524).(67.7476, 88.2524).



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS