Question #258557

The average price of a sample of 12 bottles of diet salad dressing taken from different stores is $1.43. The standard deviation is $0.09. The average price of a sample of 16 low-calorie frozen desserts is $1.03. The standard deviation is $0.10. Use α = 0.05 to test that the price of salad dressings significantly higher than the price of frozen desserts. Formulate the null and alternative hypothesis.

Expert's answer

Let m1,m2 be average prices of salad dressing and frosen deserts.

Null hypothesi is:

H0:m1=m2;H_0:m_1=m_2;

Alternative hypothesis

H1:m1>m2;H_1:m_1>m_2;

α=0.05\alpha=0.05 - significance level

1) Sp=(n1−1)⋅s12+(n2−1)⋅s22n1+n2−2=(12−1)⋅0.092+(16−1)⋅0.1212+16−2=0.096S_p=\sqrt{\frac{(n_1-1)\cdot s_1^2+(n_2-1)\cdot s_2^2}{n_1+n_2-2}}= \sqrt{\frac{(12-1)\cdot 0.09^2+(16-1)\cdot 0.1^2}{12+16-2}}=0.096

common standard deviation

2) t=x1‾−x2‾Sp⋅1n1+1n2=1.43−1.030.096⋅112+116=10.911t=\frac{\overline{x_1}-\overline{x_2}}{S_p\cdot \sqrt {\frac{1}{n_1}+\frac{1}{n_2}}}=\frac{1.43-1.03}{0.096\cdot \sqrt{\frac{1}{12}+\frac{1}{16}}}=10.911

value of t criterion.

If is not true that m1>m2m_1>m_2 than t valuy may not be too big,threshold value

is ttab=t1−α,n1+n2−2=t0.95,26=1.706t_{tab}=t_{1-\alpha,n_1+n_2-2}=t_{0.95,26}=1.706 -critical value for t statistics from statistical tables(or qt(0.95,26)=1.706 with mathcad soft).

3) Conclusion: because t=10.911>ttab=1.706 with reliability 95% H0 hypothesis should be rejected and average price of salad dressing is significantly highter than if for frosen deserts.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS