Records of a health insurance company show that 30% of its policyholders over 50 submit a claim during the year. 15 policyholders over 50 are selected at random; what is the probability that at least 10 will submit a claim during the year? What is the probability that 4 will submit a claim during the year? How many do you expect to submit a claim? What is the standard deviation?
1
Expert's answer
2021-11-30T09:45:01-0500
n=15p=0.30q=1−0.3=0.7
X~Binomial(15,0.3)
P(X)=Cx15(0.3)x(0.7)15−x
The probability that at least 10 will submit a claim during the year
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult.
You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence.
Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!
Comments