Question #210265

A seller claimed that her lip tint has a mean organic content of 90%. Arrival seller ask 60 users of that lip tint and found that it has a mean organic content of 85% with a standard deviation of 5%. Test the claim at 1% level of significance and assume that the population is approximately normally distributed


Expert's answer

The following null and alternative hypotheses need to be tested:

H0:μ=90H_0:\mu=90

H1:μ≠90H_1:\mu\not=90

This corresponds to a two-tailed test, for which a t-test for one mean, with unknown population standard deviation, using the sample standard deviation, will be used.

Based on the information provided, the significance level is α=0.01,\alpha=0.01, 

df=n−1=60−1=59df=n-1=60-1=59 ​​degrees of freedom, and the critical value for a two-tailed test istc=2.661759.t_c=2.661759.

The rejection region for this two-tailed test is R={t:∣t∣>2.661759}.R=\{t:|t|>2.661759\}.

The t-statistic is computed as follows:


t=xˉ−μs/n=85−905/60≈−7.7460t=\dfrac{\bar{x}-\mu}{s/\sqrt{n}}=\dfrac{85-90}{5/\sqrt{60}}\approx-7.7460

Since it is observed that ∣t∣=7.7460>2.661759=tc,|t|=7.7460>2.661759=t_c, it is then concluded that the null hypothesis is rejected.

Therefore, there is enough evidence to claim that the population mean μ\mu is different than 90, at the α=0.01\alpha=0.01 significance level.


Using the P-value approach: The p-value for two-tailed, α=0.01,df=59,\alpha=0.01, df=59,

t=−0.10396t=-0.10396 is p=0,p=0, and since p=0<0.01=α,p=0<0.01=\alpha,it is concluded that the null hypothesis is rejected.

Therefore, there is enough evidence to claim that the population mean μ\mu is different than 90, at the α=0.01\alpha=0.01 significance level.


Therefore, there is enough evidence to claim that the her lip tint has a mean organic content different than 90%, at the α=0.01\alpha=0.01 significance level.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS