Question #209171

samples of 12 foremen in one division and 10 foremen in another division of a factory were selected at random and the following data were obtained.

Sample Size Average monthly salary (Rs.) S.D. of salary (Rs.)

Division I 12 6000 150

Division II 10 5500 165

Can you conclude that the foremen in division I get more salary than foremen in division II at 5% level ?


Expert's answer

Assume that the data come from approximately normally distributed populations. Since variance are not relatively equal, unequal variances assumption is assumed. Therefore, two independent samples t-test with unequal variances assumed is appropriate for this test.

x1=6000x_1=6000

s1=150s_1=150

n1=12n_1=12

x2=5500x_2=5500

s2=165s_2=165

n2=10n_2=10

H0:μ1=μ2H0:\mu_1=\mu_2

Ha:μ1>μ2Ha:\mu_1>\mu_2

t=x‾1−x‾2s12n1+s22n2t = \frac{\overline{x}_{1} - \overline{x}_{2}}{\sqrt{\frac{s_{1}^{2}}{n_{1}} + \frac{s_{2}^{2}}{n_{2}}}}

t=6000−5500150212+165210=7.37t = \frac{6000 - 5500}{\sqrt{\frac{150^{2}}{12} + \frac{165^{2}}{10}}}=7.37

df=(s12n1+s22n2)21n1−1(s12n1)2+1n2−1(s22n2)2df = \frac{ \left ( \frac{s_{1}^2}{n_{1}} + \frac{s_{2}^2}{n_{2}} \right ) ^{2} }{ \frac{1}{n_{1}-1} \left ( \frac{s_{1}^2}{n_{1}} \right ) ^{2} + \frac{1}{n_{2}-1} \left ( \frac{s_{2}^2}{n_{2}} \right ) ^{2}}

df=(150212+165210)2111(150212)2+19(165210)2=18.49df = \frac{ \left ( \frac{150^2}{12} + \frac{165^2}{10} \right ) ^{2} }{ \frac{1}{11} \left ( \frac{150^2}{12} \right ) ^{2} + \frac{1}{9} \left ( \frac{165^2}{10} \right ) ^{2}}=18.49 which is approximately 18

cv=t18,0.05=1.734cv=t_{18,0.05}=1.734 (Right tailed)

Since the test statistic 7.37 is greater than the critical value 1.734, we reject the null hypothesis and conclude that there is sufficient evidence to support the claim that foremen in division I get more salary than foremen in division II.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS