Answer to Question #203772 in Statistics and Probability for Raqib

Question #203772

A researcher wants to understand how an annual mortgage payment (in Ringgit) depends on

income level and zonal location allowing for interaction. The data are shown below.

a.Specify the null and alternative hypotheses to test whether there is interaction between

income and zonal location. (2 Marks)

b. Determine the total sum of square, sum of square for income (factor A), sum of square

for zonal location (Factor B), sum of square for the interaction between income and zonal

location, and error sum of square. (10 Marks)

c. Determine the mean square for income (factor A), mean square for zonal location (Factor

B), mean square for the interaction between income and zonal location, and mean square

error. (4 Marks)

d. Determine the F-Statistics and P-Value for income, zonal location and interaction between

income and zonal location. (6 Marks)

e. At the 5% significance level, can you conclude there is interaction between income and

zonal location?


1
Expert's answer
2021-06-07T14:33:29-0400



a.

The model:

Y=β0+β1XA+β2XB+β3XAB+εiY=\beta_0+\beta_1X_{A}+\beta_2X_B+\beta_3X_{AB}+\varepsilon_i

H0:H_0: β1=0\beta_1=0 , an annual mortgage payment does not depend on income level

β2=0\beta_2=0 , an annual mortgage payment does not depend on zonal location

β3=0\beta_3=0 , an annual mortgage payment does not depend on interaction between

income and zonal location



Ha:H_a: β10\beta_1\ne0 , an annual mortgage payment depends on income level

β20\beta_2\ne0 , an annual mortgage payment depends on zonal location

β30\beta_3\ne0 , an annual mortgage payment depends on interaction between

income and zonal location


b.

The sum of square income (factor A):

SSA=bna(xix)2SS_A=bn\displaystyle{\sum^a(\overline{x}_i-\overline{x})^2}

x=169\overline{x}=169

SSA=55((140169)2+(163169)2+(196169)2)=SS_A=5\cdot5((140-169)^2+(163-169)^2+(196-169)^2)=

=21678=21678


The sum of square for zonal location (factor B):

SSB=anb(xjx)2SS_B=an\displaystyle{\sum^b(\overline{x}_j-\overline{x})^2}

SSB=53((185169)2+(300169)2+(182169)2+SS_B=5\cdot3((185-169)^2+(300-169)^2+(182-169)^2+

+(142169)2+(36169)2=324351+(142-169)^2+(36-169)^2=324351


The sum of square for the interaction between income and zonal location:

SSAB=SScellsSSASSBSS_{AB}=SS_{cells}-SS_A-SS_B


SScells=n(xijx)2SS_{cells}=n\sum\sum(\overline{x}_{ij}-\overline{x})^2

SScells=5125918=377754SS_{cells}=5\cdot125918=377754


SSAB=37775421678324351=31724SS_{AB}=377754-21678-324351=31724


Error sum of square:

SSE=SStotalSSASSBSSABSS_E=SS_{total}-SS_A-SS_B-SS_{AB}


SStotal=(xx)2SS_{total}=\sum\sum\sum(x-\overline{x})^2

SStotal=799206SS_{total}=799206


SSE=799206377754=421452SS_E=799206-377754=421452


c.

For income:

MSA=SSA/dfAMS_A=SS_A/df_A

dfA=a1=31=2df_A=a-1=3-1=2

MSA=21678/2=10839MS_A=21678/2=10839


MSE=SSE/dfEMS_E=SS_E/df_E

dfE=ab(n1)=35(51)=60df_E=ab(n-1)=3\cdot5(5-1)=60

MSE=421452/60=7024MS_E=421452/60=7024


For zonal location:

MSB=SSB/dfBMS_B=SS_B/df_B

dfB=b1=51=4df_B=b-1=5-1=4

MSB=324351/4=81088MS_B=324351/4=81088

FB=81088/7024=11.5444F_B=81088/7024=11.5444


For interaction between income and zonal location:

MSAB=SSAB/dfABMS_{AB}=SS_{AB}/df_{AB}

dfAB=dfAdfB=24=8df_{AB}=df_A\cdot df_B=2\cdot4=8

MSAB=31724/8=3965MS_{AB}=31724/8=3965


d.

For income:

FA=MSAMSEF_A=\frac{MS_A}{MS_E}

FA=10839/7024=1.5431F_A=10839/7024=1.5431

p-value=0.3186=0.3186


For zonal location:

FB=MSBMSEF_B=\frac{MS_B}{MS_E}

FB=81088/7024=11.5444F_B=81088/7024=11.5444

p-value=0.0218=0.0218


For interaction between income and zonal location:

FAB=MSABMSEF_{AB}=\frac{MS_{AB}}{MS_E}

FAB=3965/7024=0.5646F_{AB}=3965/7024=0.5646

p-value=0.6081=0.6081


e.

​From F-table critical value for α=5 %\alpha=5\ \% :

F2,4=6.9443F_{2,4}=6.9443


Since FA<F2,4,FB>F2,4,FAB<F2,4F_A<F_{2,4},F_B>F_{2,4},F_{AB}<F_{2,4} , we can conclude that:

an annual mortgage payment does not depend on income level,

an annual mortgage payment depends on zonal location,

an annual mortgage payment does not depend on interaction between

income and zonal location.



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment