Question #201567

In an exam taken by 800 candidates, the average and standard deviation of marks obtained (normally distributed) are 40% and 10% respectively. What should be the minimum score if 350 candidates are to be declared as passed


Expert's answer

If it is known that 350 candidates are to be passed then the probability of passing will be equal to 350500=0.70\dfrac{350}{500}=0.70


If we have z1z_1 is the minimum cut of mark then we can note the following.

P(z≥z1)=0.7=0.5+0.2=P(0<z<∞)+P(0<z<0.525)=P(z≥−0.525)P(z\geq z_1)=0.7=0.5+0.2=P(0<z<\infty)+P(0<z<0.525)=P(z\geq -0.525)


From the formula we can write the following


z1=−0.525z_1=-0.525

Then we can substitute into the formula.


z1=x−μσ −0.525=x−4010z_1=\dfrac{x-\mu}{\sigma}\\\ \\-0.525=\dfrac{x-40}{10}

Now, we can simplify the obtained equations by multiplying on 10 both the sides of the equation:


x−40=−5.25x=40−5.25x=34.75≈35%x-40=-5.25\\x=40-5.25\\x=34.75\approx 35\%

Finally we can note that 35% minimum pass marks could enable 350 candidates to pass out of 500 candidates.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS