Question #164924

In a study of perception, 80 men are tested and 7 are found to have red/green color blindness. What sample size would be needed to estimate the proportion of male red/green color blindness if we wanted 96% confidence that the sample proportion is in error by no more than 0.03?


Expert's answer

α=100−96=4%=0,04\alpha= 100-96=4\%=0,04

α2=0.02\frac{\alpha}{2}=0.02

of z-table z0.02=2.055 value for 1−α=0.98\text{of z-table } z_{0.02}=2.055\text{ value for }1-\alpha =0.98

p^=780=0.875;q^=1−p^=0.125\hat{p}=\frac{7}{80}=0.875;\hat{q}=1-\hat{p}=0.125

n=z0.022p^q^E2=2.0552∗0.875∗0.1250.032≈513n=\frac{z^2_{0.02}\hat{p}\hat{q}}{E^2}=\frac{2.055^2*0.875*0.125}{0.03^2}\approx513

Answer:513



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS