Question #162721

The environmental protection agency publishes figures on solid waste generation in a city. one of the year, the average number of waste generated per person per day was 3.59 pounds. Suppose the daily amount of waste generated per person is normally distributed with a standard deviation of 1.04 pounds. What is the amount of waste generated per person by 67.72% of the people in the city?


Expert's answer

We have that

μ=3.59\mu=3.59

σ=1.04\sigma=1.04

P(X<x)=0.6772  ⟹  Z=0.46P(X<x) = 0.6772 \implies Z=0.46


Z=x−μσ=x−3.591.04=0.46   ⟹  x=1.04⋅0.46+3.59=4.0684Z=\frac{x-\mu}{\sigma}=\frac{x-3.59}{1.04}=0.46\ \implies x=1.04\cdot0.46+3.59=4.0684

Answer: 4.07


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS