Question #154865

the probability of a particular type of genetic code in human species is 9/25 in a random sampling of a human species what is the probability that at least 6 has that particular type of genetic code


Expert's answer

 The random variable has binomial distribution with n - the size of the sample, p = 9/25 and q = 1-p=16/25.

Hence the probability that at least 6 has that particular type of genetic code in the sample of the size N is:


P(X≥6)=1−P(X<6)=1−P(X≤5)=1−∑k=05(nk)pk(1−p)n−k=1−∑k=05(nk)(925)k(1625)n−kP(X\ge 6) = 1-P(X<6) = 1-P(X\le5) = \\ 1 - \displaystyle\sum_{k=0}^5\dbinom{n}{k}p^k(1-p)^{n-k}=\\ 1- \displaystyle\sum_{k=0}^5\dbinom{n}{k} \bigg( \frac9{25}\bigg)^k \bigg( \frac{16}{25}\bigg)^{n-k}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS