Question #143439

The average life of a certain type of small motor is 10 years with a side of 2 yrs. The manufacturer replaces free all motors that fail while under guarantee. If he is willing to replace only 3% of the motors that fail how long a guarantee should be offer? Assume that the lifetime ofa motor follows normal distribution.

Expert's answer

We have that μ=10,σ=2\mu=10, \sigma=2

P(X≤x)=P(Z≤x−μσ)=0.03P(X\leq x)=P(Z\leq \frac{x-\mu}{\sigma})=0.03

Z-value of –1.88 to 3% of area under the curve. Then

x−μσ=x−102=−1.88\frac{x-\mu}{\sigma}=\frac{x-10}{2}=-1.88

Solve for x

x=10−2⋅1.88=6.24x=10-2\cdot1.88=6.24


Answer: 6.24 years.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS