Question #128156

One half percent of the population has CORONA. There is a test to detect CORONA.A
positive test result is supposed to mean that you have CORONA(but the test is not
perfect).For people with CORONA, the test misses the diagnosis by 2% of the times and
for the people without CORONA, the test incorrectly tells 3% of them that they have
CORONA. What is the probability that you have CORONA, given that your test comes
back positive?

Expert's answer

By the Bayes Theorem:

P=0.005∗0.980.005∗0.98+0.995∗0.03=0.1410.P=\frac{0.005*0.98}{0.005*0.98+0.995*0.03}=0.1410.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS