Let the random variable X denotes the life of a tire and it is normally distributed: X∼N(μ,σ2).
Given μ=30000 km,σ=2000 km.
X∼N(30000,20002) (a) According to Empirical rule, the area covered between mean minus one standard deviation and mean plus one standard deviation of a normal distribution is 68%.
P(μ−σ<X<μ+σ)=68%
P(30000−2000<X<30000+2000)=68%
P(28000<X<32000)=68% 68% of all tires will have a life between 28000 km and 32000 km.
(b) According to Empirical rule, the area covered between mean minus two standard deviations and mean plus two standard deviations of a normal distribution is 95%.
P(μ−2σ<X<μ+2σ)=95%
P(30000−2(2000)<X<30000+2(2000))=95%
P(26000<X<34000)=95% 95% of all tires will have a life between 26000 km and 34000 km.
(c)
P(X>26000)=1−P(X≤26000)=
=1−21−P(26000<X<34000)=1−21−0.95=0.975 97.5%
(d)
P(X>28000)=1−P(X≤28000)=
=1−21−P(28000<X<32000)=1−21−0.68=0.84
0.84(2000)=1680 1680 tires.
Comments
Leave a comment