My orders
How it works
Examples
Reviews
Blog
Homework Answers
Submit
Sign in
How it works
Examples
Reviews
Homework answers
Blog
Contact us
Submit
Question #137127
5. Suppose you borrow 100,000 rupees from a bank that charges 15% interest. Using relevant theories, determine how much you will owe the bank over a period of 5 years.
Expert's answer
Discrete compound interest
A
=
P
(
1
+
r
)
t
A=P(1+r)^t
A
=
P
(
1
+
r
)
t
A
=
100000
(
1
+
0.15
)
5
=
201135.72
r
u
p
e
e
s
A=100000(1+0.15)^5=201135.72\ rupees
A
=
100000
(
1
+
0.15
)
5
=
201135.72
r
u
p
ees
Discrete compound interest
A
=
P
e
r
t
A=Pe^{rt}
A
=
P
e
r
t
A
=
100000
⋅
e
0.15
⋅
5
=
211700.00
r
u
p
e
e
s
A=100000\cdot e^{0.15\cdot5}=211700.00\ rupees
A
=
100000
⋅
e
0.15
⋅
5
=
211700.00
r
u
p
ees
Our fields of expertise
Programming
Math
Engineering
Economics
Physics
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult. You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence. Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!
#340153
on Dec 2023
Read all reviews >>