Question #135118

On 15 November in each of the years 1964 to 1979 inclusive an investor deposited $500 in

a special bank savings account. On 15 November 1983 the investor withdrew his savings.

Given that over the entire period the bank used an annual interest rate of 7% for its special

savings accounts, find the sum withdrawn by the investor.

Expert's answer

The total suma DD deposited by an investor from 1964 to 1979 is:

D=500(1979−1964+1)=500⋅16=8000D=500(1979-1964+1)=500\cdot 16 =8000

The amount RR earned from the interest rate:

R=500⋅0,07⋅(1983−1964)+500⋅0,07⋅(1983−1965)+⋯+500⋅0,07⋅(1983−1979)=500⋅0,07⋅19+500⋅0,07⋅18+⋯+500⋅0,07⋅4=500⋅0,07(19+18+⋯+4)=500⋅0,07⋅0,5(19+4)16=35⋅0,5⋅23⋅16=6440R=500\cdot 0,07\cdot (1983-1964)+500\cdot 0,07\cdot (1983-1965)+\cdots + 500\cdot 0,07\cdot (1983-1979)= 500\cdot 0,07\cdot 19+500\cdot 0,07\cdot 18+\cdots + 500\cdot 0,07\cdot 4= 500\cdot 0,07(19+18+\cdots + 4)=500\cdot 0,07\cdot 0,5(19+4)16=35\cdot 0,5\cdot 23\cdot 16 =6440

Finally find the sum SS withdrawn by the investor:

S=D+R=8000+6440=14440S=D+R=8000+6440=14440

Answer: 14440

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS