A. 2 month - 400
6 month - 25
8 month - 700
12 month - 443
B. the merchant rule:
value of the debt at 12 month:
"S=1400\\times(1+0.12\\times\\frac{12}{12})=1568"
"S2=400\\times(1+0.12\\times\\frac{2}{12})=408"
"S6=25\\times(1+0.12\\times\\frac{6}{12})=26.5"
"S8=700\\times(1+0.12\\times\\frac{4}{12})=728"
1568-408-26.5-728=405.5
"S12=405.5\\times(1+0.12\\times\\frac{12}{12})=454.16"
C. the declining balance method:
"I=P\\times r\\times T"
to month 2
"I=P\\times r\\times T=1400\\times0.12\\times\\frac{2}{12}=28"
400>28, new balance 1400+28-400=1028
month 2 to month 6
"I=P\\times r\\times T=1028\\times0.12\\times\\frac{4}{12}=41.12"
25<41.12, new balance 1028-41.12+25=1011.88
month 6 to month 8
"I=P\\times r\\times T=1011.88\\times0.12\\times\\frac{2}{12}=20.24"
700>20.24 new balance 1011.88+20.24-700=332.12
Comments
Leave a comment