Question #229905

If a typical tree absorbs 2000 kg of CO2 per day, then how much kg of CO2 will it absorb in one month (30 days) and in one year (365 days)....?


Expert's answer

For one day amount of CO2 absorbed = 2000kg

Let the number of days be ‘x’, therefore the amount of CO2 will be (2000x) kg

Within one month (30days), amount of CO2 absorbed = (2000×30) =60,000kg

Within one year (365days), amount of CO2 absorbed = (2000×365) kg=730,000kg


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS