It is desired to transmit 90 kW by means of a solid circular shaft roating at 3.5 rad/s. the allowable shearing stress it 45 MPa. Find the required shaft diameter.
Expert's answer
Question #80243
It is desired to transmit 90 kW by means of a solid circular shaft rotating at 3.5 rad/s. the allowable shearing stress it 45 MPa. Find the required shaft diameter.
Answer:
The torque T applied to the shaft is the ratio of transmitted power P to the rotating velocity ωt
T=ωP,
Substitute into (1):
T=3.590,000=25,714Nm.
The shear stress in the shaft is given by:
τ=2jTd,
where d is diameter of the shaft,
J is the second are moment, which is given by:
J=32πd4
for a circular shaft.
Let us substitute (3) in (2) and derive equation for d:
τ=2⋅32πd4Td=πd316T,d=3πτ16T
Now, substitute into (4):
d=3π⋅45⋅10616⋅25,714=0.1428m=143.8mm.
Thus, the diameter of the shaft should be more than 143.8mm