Question #329102

Suppose the price of commodity X rises from N10 per kg to N15 per kg and the quantity demanded increases from 300 kg to 100 kg. Find the price elasticity of demand.


Expert's answer

Price Elasticity of Demand = percent change in quantity / percent change in price.

deltaN = 100 x (15-10)/10 = 50%

deltaP = 100 x (300-100) / 100 = 200%

Price Elasticity of Demand = 200 / 50 = 4


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS