Question #245397

a) a farmer sells cabbages for N$ 10 per head. The farmers variable costs are N$ 2.50 per head and total cost of 100 heads is N$1450.

I) how many cabbages must the manufacturer produce each month to break even?

II) how many cabbages should be produced to make profit

b) Total cost of producing carrot is C(X)=3600+100x+2x^2 and the total revenue function R(x)= 500x-2x^2

I) find the number of kg that maximizes profit

II) find maximum profit







1
Expert's answer
2021-10-01T16:54:20-0400

a)

i

Given

Price = 10

Variable cost = 2.50

Total cost of 100=1450



Break even point

TC=TR1450=10QQ=145TC=TR\\ 1450=10Q\\ Q=145



ii


We know that

TC=VC+FC1450=(2.50×100)+FC1450=250+FCFC=1200TC=VC+FC\\ 1450=(2.50\times 100)+FC\\ 1450=250+FC\\ FC=1200


Inorder to make profit 161 cabbages must be produced.


P=TRTCP=(10×161)(1200+(161×2.5))=7.5P=TR-TC\\ P=(10\times 161)-(1200+(161\times 2.5))=7.5


b)

i

TR=TC500x2x2=3600+100x+2x24x2400x+3600=04(𝑥2100𝑥+900)=0x=10x=90TR=TC\\500x-2x^2=3600+100x+2x^2\\4x^2-400x+3600=0\\4 ( 𝑥 ^2 − 1 0 0 𝑥 + 9 0 0 ) = 0\\x=10\\x=90


90kg

ii

profit

=price×quantity90×7.5=675=price\times quantity\\90\times 7.5=675



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS