Question #178495

Calculate the equlibrium quantity and price if the quantity supplied can be represented by equation Qs=18000 +0. 2P and quantity demanded can be represented by the Equation Qd=2400-0.1P


Expert's answer

The market equilibrium occurs when Qd=QsQ_d=Q_s (it seems that there is a typo in supply function because in this case we get the negative equilibrium price):


2400−0.1PE=1800+0.2PE,2400-0.1P_E=1800+0.2P_E,0.3PE=600,0.3P_E=600,PE=$2000.P_E=\$2000.

Then, we can substitute PEP_E into the demand function and find the equilibrium quantity:


QE=2400−0.1⋅$2000=2200.Q_E=2400-0.1\cdot\$2000=2200.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS