Question #261143

The price of a particular product is £5.00 per unit, and on average 150 units of the product are sold per month. If the price is increased to £8.00 per unit, demand is expected to fall to an average of 80 units per month. The price elasticity of demand for the product is


Expert's answer

price elasticity of demand for the product =% change in quantity demanded/%change in price

P1 = 5, P2 = 8. Q1 = 150units, Q2 = 80 units

PED=Q2Q1Q1×100÷P2P1P1×100PED =\frac{Q_2-Q_1}{Q_1} ×100 ÷\frac{P_2-P_1}{P_1} ×100


%Δquantity=80150150×100%=46.67\%\Delta quantity =\frac{80-150}{150}×100\% = -46.67


%Δprice=855×100%=60\%\Delta price=\frac{8-5}{5}×100\% =60


\because PED=46.67÷60=0.78PED =-46.67÷60 =-0.78


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS