Question #189211

§The Chocolate Emporium in Nottingham makes and sells luxury chocolates.

If the price of a box of chocolates increases from £6.99 to £7.49 and demand falls from 862 units per week to 784 units what is the priced elasticity of demand (P.E.D.) for chocolates


Expert's answer

The price elasticity of demand (P.E.D.) for chocolates is:

Ed=7848627.496.99×7.49+6.99784+862=1.37.Ed = \frac{784-862} {7.49-6.99} ×\frac{7.49+6.99} {784+862} = -1.37.

So, the demand is elastic.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS