Question #147217

The market price for tomatoes is $4.00 per kg. However, there are many buyers are willing
to pay more than the market price. At the market price of $4.00, the quantity of tomatoes
demanded is 1,500 kg per month, and quantity demanded does not reach zero until the price
reaches $30.00 per pound. Draw a figure showing this data, calculate the total consumer
surplus in the market for tomatoes, and show the consumer surplus on the graph.

Expert's answer


Shaded area on the graph is consumer surplus (CS).

CS = ∆ABC

CS=12×1500×(304)=19500CS = \frac{1}{2} \times 1500 \times (30-4) = 19500

Consumer surplus is equal to the area below demand curve and above price level.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS