Answer to Question #61733 in Chemistry for Abbasi
calculate maximum amount of product produced and amount of any
unreacted excess reagent, knowing the limiting reagent in a reaction
1
2016-09-02T09:59:03-0400
Assuming that in the process of carbon burning, carbon is being consumed fully:
C+O2=CO2
The amount of carbon available – 6 g (limiting reactant).
The amount of oxygen, required for its burning is:
n (C)=n(O2)
n=m/M
M(C)=12 g/mol
M(O2)=32 g/mol
n(C)=6/12=0.5 mol
m (O2)=0.5·32=16 g
The amount of product (CO2) formed is:
n (C)=n(CO2)
n=m/M
M(C)=12 g/mol
M(CO2)=44 g/mol
m (CO2)=0.5·44=22 g
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Learn more about our help with Assignments:
Chemistry
Comments
Leave a comment