Question #80376

A solution was prepared by dissolving 2moles of methanol in 5moles of water at 25°c. If the vapour pressure of pure water is 23.8mmHg calculate the partial pressure of water over the solution and depression of vapour pressure of pure water.

Expert's answer

Answer on Question #80376 - Chemistry - Physical Chemistry

Question:

A solution was prepared by dissolving 2moles of methanol in 5moles of water at 25∘C25^{\circ}\mathrm{C}. If the vapour pressure of pure water is 23.8mmHg23.8\mathrm{mmHg} calculate the partial pressure of water over the solution and depression of vapour pressure of pure water.

Solution:

Pi=P0⋅xi\mathrm{Pi} = \mathrm{P0} \cdot \mathrm{xi}Xi=55+2=57=0.7143=71.43%;\mathrm{Xi} = \frac{5}{5 + 2} = \frac{5}{7} = 0.7143 = 71.43\%;Pi=23.8⋅0.7143=17mmHg.\mathrm{Pi} = 23.8 \cdot 0.7143 = 17 \mathrm{mmHg}.

Answer: 17 mmHg.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS