50 mL of a water sample consumed 28.2 mL of EDTA upon titration. The water was treated with
zeolite method and 50 mL of the treated water consumed 2.3 mL of EDTA solution. 50 mL of
SHW required 21 mL of EDTA. Calculate how much of hardness is removed by the zeolite
process? (SHW = 1 g/L)
50-28.2= 21.8
50-2.3= 46.7
50-21= 29
= 46.7+21.8+29= 97.5g/L
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!