Question #139154

In a photovoltaic cell, the cathode is built from metallic Cu in a 1.0 M solution of Cu (NO3) 2, while the anode is an unknown metal introduced into a solution of its nitrate salt. If the total potential of the cell is 0.47 V and E0Cu = 0.34 V, what would be the standard potential of the unknown metal?

Expert's answer

E0(Me)=E0(Cu/Cu2+)−EtotalE^0(Me) = E^0(Cu/Cu^{2+}) - E_{total}

E0=0.34−0.47=−0.13VE^0 = 0.34 - 0.47= -0.13V


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS