Question #94413

A typical human body contains between 9 and 12 pints of blood. A woman's body contains 10.01 pints of blood and the density of hemoglobin in her blood is 13.5 g/dL. How many grams of hemoglobin would be found in 10.01 pints of her blood? (1 gallon = 3.785 L, 1 gallon = 8 pints).

Expert's answer

1 pint= 0.473125 l= 4.73125 dL

10.01 pints= 47.3598125 dL

47.3598125 x 13.5 = 639.357469 g


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS