A sample of pure sodium carbonate 0.318 gram is dissolved in water and treated with HCl. A solution of volume of 60 ml is required to reach the methyl orange end point .Calculate the molarity of the acid
Solution
0.318g60mlv=m/M=0.318/106=0.003molesxmolesNa2CO3+2HCl=2NaCl+H2O+CO2v=1molev=2molesM=2×23+12+3×16=106(g/mole)M=1+35,5=36,5(g/mole)
Proportionally
10.003moles=2molesx;x=10.003×2=0,006moles;
Molarity of the acid:
60ml0.006moles=1000mlxmoles;x=600.006×1000=0,1M.