Question #57253

Imagine you have a spool of 10 AWG copper wire that weighs 585 g. 10 AWG wire has a diameter of 0.1019 inches and copper has a density of 8.96 g/cm3. Determine the length of the wire (cm).

Expert's answer

Answer on Question #57253 - Chemistry - General Chemistry

Question:

Imagine you have a spool of 10 AWG copper wire that weighs 585 g. 10 AWG wire has a diameter of 0.1019 inches and copper has a density of 8.96 g/cm3. Determine the length of the wire (cm).

Solution:


V=585 g8.96 g/cm3=65.30 cm3Ssection=πr2=3.14∗0.26 cm∗0.26 cm=0.21 cm2l=SV=65.30 cm30.21 cm2=310.95 cm\begin{array}{l} V = \frac{585\,\text{g}}{8.96\,\text{g/cm}^3} = 65.30\,\text{cm}^3 \\ S_{\text{section}} = \pi r^2 = 3.14 * 0.26\,\text{cm} * 0.26\,\text{cm} = 0.21\,\text{cm}^2 \\ l = \frac{S}{V} = \frac{65.30\,\text{cm}^3}{0.21\,\text{cm}^2} = 310.95\,\text{cm} \\ \end{array}


Answer: 310.95cm

www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS