Question #317049

2 Pb(NO3)2 --> 2 PbO + 4 NO2 + O2  

 

 

How many grams of lead (II) oxide are produced to form 5 grams of oxygen? 

 

 

 

 

 

 

How many grams of lead (II) nitrate are needed to make 7 moles of nitrogen dioxide  

 

 

 

 

 

 

 

How many moles of oxygen can be made from 14 moles of lead (II) nitrate?  


Expert's answer

The given thermal decomposition reaction can be shown as follows


2Pb(NO3)22PbO+4NO2+O22Pb(NO_3)_2 \longrightarrow2PbO+4NO_2+O_2


from above reaction we can say that 2 mole of lead nitrate gives 2 mole of lead oxide, 4 mole of nitrogen dioxide and 1 mole of oxygen

(a)


mole of oxygen produced = 532=0.15625\frac{5}{32}=0.15625


mole of lead oxide produced = 2×0.15625=0.31252 \times 0.15625= 0.3125


mass of lead oxide = 223.2×0.3125=69.75g223.2\times 0.3125 = 69.75 g


(b) 4 mole of nitrogen dioxide produced from 2 mole of lead oxide


7 mole of dinitrogen produced from = 24×7=3.5\frac{2}{4}\times 7 = 3.5 lead nitrate required


Mass of lead nitrate = 1159.2 g


(c) 2 mole of leadnitrate gives 1 mole of dioxygen


Now, 14 mole of lead nitrat gives 7 mole of dioxygen




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS