Question #300726

2C5H12OH +15O2 ---> 10CO2 + 12H20




a). How many moles of O2 are needed for the combustion of 1 mole alkanol?



b). How many moles of H2O are formed for each mole of O2 consumed?



c). How many grams of CO2 are produced for each mole of alkanol burned?



d). How many grams of CO2 are produced for each gram of alkanol burned?




Expert's answer

The equation for the reaction is;

2C5H11OH+15O2→10CO2+12H2O2C_5H_{11}OH+15O_2\to 10CO_2+12H_2O

Mole ratio of Pentanol to Oxygen =2:15=2:15

Moles of Oxygen=15×1mole215\times1mole\over2 =7.5molesO2=7.5 moles O_2

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS