What mass of chromium (111) nitrate is contained in 250mL of a 0.450mol/L solution?
Moles=0.250×0.450=0.1125molesMoles = 0.250 × 0.450=0.1125molesMoles=0.250×0.450=0.1125moles
Molar mass: 238.011 g/mol
Mass=0.1125×238.011=26.78gramsMass=0.1125×238.011=26.78gramsMass=0.1125×238.011=26.78grams
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments