1.1. Write the equilibrium constant expression for the following reactions:
CaCOs (s) Ca0(s)+COz(g)
(2)
1.2. The reaction below was carried out at 503 K in a 5.00 L vessel. At equilibrium, the
reaction vessel contained 0.0185 mol of PCla, 0.0158 mol of PCs, and 0.0870 mol
of Cle. Calculate the value of Kc at this temperature.
Reaction: PCh (g) + Ch (g) PCs (g)
(6)
Solutions
1.1
CaCO3 (s)⇋CaO(s)+CO2 (g)
1.2
Δn=(0+1)−0=1
Kc= Kp/{(RT)Δn}
Kc
= 167bar/{(0.0821Lbar/K)×(1073K)}
=1.896mol/L