Question #249944

a gas occupies 7.84cm3 at 71.8kPa and 25 degree Celsius . find its volume at STP.


Expert's answer

V1=7.84cm3,P1=71.8kPa,T1=25oC=298K,V2?,P2=101.325kPa,T2=273KV_1=7.84cm^3, P_1=71.8kPa, T_1=25^oC=298K , V_2?, P_2=101.325kPa, T_2=273K

P1V1T2=P2V2T1P_1V_1T_2=P_2V_2T_1

71.8×7.84×273=101.325×V2×29871.8\times 7.84 \times273 = 101.325\times V_2 \times298

V2=5.09cm3V_2=5.09cm^3


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS