Question #230430

Aqueous hydrobromic acid HBr will react with solid sodium hydroxide NaOH to produce aqueous sodium bromide NaBr and liquid water H2O. Suppose 9.71 g of hydrobromic acid is mixed with 6.5 g of sodium hydroxide. Calculate the maximum mass of sodium bromide that could be produced by the chemical reaction. Round your answer to 3

 significant digits.


Expert's answer

HBr+NaOH→NaBr+H2OHBr+ NaOH\to NaBr+H_2O


number of moles of HBr =9.71/80.91=0.12 moles= 9.71/80.91 = 0.12 \text{ moles}

number of moles of NaOH =6.5/40=0.16 moles= 6.5/40 = 0.16 \text{ moles}


The limiting reagent is HBr

∴\therefore 0.12 moles of NaBr

0.12 moles of NaBr =0.12×102.89=12.3 g= 0.12 × 102.89 = 12.3\ g

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS